Bardzo dynamiczna sytuacja na rynku mieszkaniowym pozwoliła zyskać na popularności nowym formom zarabiania na tego typu lokalach. O ile zazwyczaj mieszkanie kupowało się jako długoterminową lokatę kapitału, tak teraz coraz częściej pozwala ono też na szybki zarobek. Właśnie na tym polega house flipping – kupowaniu okazyjnie, ew. podnoszeniu wartości i szybkiej sprzedaży z zyskiem.
House flipping to działalność inwestycyjna, która na stałe wpisała się w obecny krajobraz rynku mieszkaniowego. Co więcej – stał się nawet jego nieodzowną częścią i prawdopodobnie w dużej mierze odpowiedzialny jest za podtrzymywanie koniunktury. Jak wiadomo ceny mieszkań w dużej mierze opierają się na wierze w to, ile są one warte. Jeśli do gry wchodzą flipperzy, chętnie skupujący niemal wszystko, a następnie odsprzedający to dalej po wyższej cenie, może to wpływać na paremetry podaży, popytu oraz średnie ceny.
Z tego też względu ostatnio flipperzy nie mają zbyt dobrej prasy. Często krytykuje się ich za to, że zarabiają kosztem osób, które chciałyby kupić mieszkanie na własne potrzeby. Na rynku, gdzie rządzi flip, ceny rosną na tyle szybko, że zwykłego “Kowalskiego” przestaje być stać na własne M. Lub ewentualnie stać go, ale na lokal gorszy, gorzej położony, droższy, a więc wymagający zaciągnięcia większego kredytu na dłuższy termin.
Wróćmy jednak to głównego tematu – czym jest flip mieszkania i na czym polega? Jak już wyjaśniliśmy jest to inwestycja krótkoterminowa, pozwalająca zarobić na różnicy w cenie kupna i sprzedaży. Różnica ta może powstać na kilka sposobów:
W przypadku pierwszego punktu, doświadczony fliper wie, jakie wady prawne są do usunięcia i ile czasu oraz pieniędzy to pochłonie. Taka ocena dotyczy również stanu technicznego mieszkania – oszacowanie kosztów kredytu przed zakupem to podstawa dobrego flipu. Do tego fliper często zna ekipy remontowe, z którymi stale współpracuje, i one oferują mu korzystniejsze stawki.
Na koniec pozostawiliśmy talent handlowy flipera, który wcale nie jest najmniej ważny. Można sprzedać mieszkanie nie zmieniając jego stanu, a jedynie robiąc dobre, profesjonalne ogłoszenie oraz przeprowadzając home staging. Często kwestia znalezienie klienta na lokal to umiejętność przedstawienia mu zalet i wyrobienie w nim przekonania, że być może w danym momencie to mieszkanie nie jest idealne, lecz szybko w ideał się zamieni, np. po remoncie.
Obecnie bardzo silnym argumentem, jakim dysponują fliperzy, jest wzrost cen. Od jakichś dwóch lat pną się one w górę tak dynamicznie (a jednocześnie inflacja obniża wartość pieniądza), że na rynek mieszkaniowy trafia coraz więcej osób, które chcą ochronić swoje oszczędności. Z nimi fliper może sytuację rozegrać tak, iż przekona ich o nieuchronnym dalszym wzroście cen, przez co klienci poczują presję i zdecydują się na jak najszybszy zakup lokalu (tym bardziej, jeżeli fliper powie im, że ma już kilku innych chętnych).
House flipping staje się coraz popularniejszy. Jesteśmy w szczytowym momencie koniunktury i wydaje się, iż nie ma możliwości stracenia na inwestycji w mieszkanie. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ flipowaniem zajmuje się coraz więcej osób, przez co o prawdziwe okazje jest coraz trudniej i może się okazać, że nie uda się nam sprzedać lokalu z zyskiem. A być może będziemy zmuszeni sprzedać je taniej.