Szykujesz się do sprzedaży lub wynajęcia mieszkania? Pamiętaj, że bez dobrego ogłoszenia będzie ci naprawdę ciężko znaleźć klienta! Musisz stworzyć anons, który nie tylko przyciągnie uwagę, ale też ją utrzyma, aż do momentu, gdy czytający podejmie decyzję o chęci skontaktowania się z tobą. W tym artykule zamieszczamy garść porad odnośnie tego, jak napisać dobre ogłoszenie mieszkania na sprzedaż lub wynajem.
Skuteczne ogłoszenie nieruchomości musi zawierać dobre fotografie oraz pełen informacji, zrozumiały opis. Zdjęciami nie będziemy się tutaj zajmować, ponieważ to temat na oddzielny artykuł. Skupimy się za to na tym, jak stworzyć opis mieszkania, który będzie przyciągał potencjalnych lokatorów.
Pisanie dobrego ogłoszenia zaczyna się na długo zanim cokolwiek napiszesz. Należy rozpocząć od tzw. “researchu”, czyli zgromadzić jak najwięcej informacji o opisywanej rzeczy. Tutaj tą rzeczą jest mieszkanie. Być może znasz je doskonale, bo w nim mieszkałeś, jednak jest wiele sytuacji, gdy sprzedają się lub wynajmuje lokal, o którym ma się tylko powierzchowne, ogólne informacje. W takiej sytuacji tym bardziej istotne jest, by dowiedzieć się więcej o przedmiocie transakcji.
Podstawa to oczywiście rok budowy bloku, technologia budowy, metraż, powierzchnia i rozkład poszczególnych pomieszczeń, wielkość piwnicy i balkonu, wysokość czynszu. Możesz też sprawdzić, które ściany są nośne i dodać informację o ewentualnej możliwości zmienienia układu pomieszczeń. Dla klienta ważna jest też orientacja mieszkania, tj. rozmieszczenie okien, ponieważ ono decyduje o tym, czy lokal jest ciepły i słoneczny, czy raczej zacieniony.
Oprócz informacji ściśle związanych z nieruchomością, dowiedz się też co nieco o okolicy. Gdzie znajdują się przystanki komunikacji miejskiej? Ile zajmuje dojazd z tego miejsca do centrum? Czy są place zabaw? Czy są miejsca parkingowe? To wszystko jest bardzo istotne dla osoby szukającej nowego M i takie rzeczy musisz zawrzeć w swoim ogłoszeniu.
Dysponując danymi, które wymieniliśmy w poprzednim punkcie, możesz przystąpić do tworzenia anonsu. Dobra rada jest taka – nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Zacznij od planu tego, co chcesz napisać. Czyli dokładnie tak, jak robiło się to w szkole. Stwórz rozpiskę konstrukcji ogłoszenia i na jej podstawie napisz wstępną wersję.
Dobre ogłoszenie musi spełniać kilka kryteriów:
Ten ostatni punkt to marketing – tak, dobrze będzie, jeśli trochę pobawisz się w specjalistę od reklamy. Napisz ogłoszenie w taki sposób, aby czytający polubił to mieszkanie i chciał w nim zamieszkać. Nie przesadzaj jednak z kreatywnością i polotem, bo zbyt wymyślna forma anonsu może nie wzbudzać zaufania i zniechęcać do kontaktu.
Na podstawie wersji wstępnej stwórz wersję ostateczną – najlepiej daj sobie na to przynajmniej kilka dni, w czasie których kilkukrotnie przeczytasz to, co dotychczas napisałeś. Dzięki temu będziesz mógł zauważyć, które sformułowania są złe, jakie informacje są zbędne, a jakich z kolei zabrakło.
Najlepiej komuś, kto nic z nieruchomością nie ma wspólnego. Niech spojrzy na twoje ogłoszenie i powie, jakie wzbudza ono w nim emocje i co według niego powinieneś w nim zmienić. Pamiętaj jednak, abyś nie wpływał na swojego czytelnika – nie sugeruj mu niczego i nie wywieraj na nim presji, za sprawą której jego ocena mogłaby się zmienić na plus lub na minus. Oczywiście im więcej takich “krytyków” znajdziesz, tym lepiej. Niech pomogą ci przyjaciele i rodzina!
Jeśli twój “krytyk” z punktu czwartego miał uwagi, które uznałeś za zasadne – wprowadź na ich podstawie zmiany do anonsu. W ten sposób w tych pięciu krokach stworzyłeś naprawdę dobre ogłoszenie z mieszkaniem na sprzedaż lub wynajem. Gratulacje!