Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Wynajmowanie mieszkania to dobry sposób na dodatkowe źródło dochodu. Jeżeli zaś lokal ten kupiłeś na kredyt, jest to metoda na to, aby “sam się spłacał”. W obydwu przypadkach zwiększasz własny majątek. Jednak podstawowym warunkiem jest to, by M nie stało puste. Pierwszy i najważniejszy krok do tego, to przygotowanie mieszkania tak, byś mógł łatwo znaleźć najemcę. W tym artykule wyjaśniamy, jak się do tego zabrać krok po kroku.

1. Określ swoją grupę docelową.

Każde mieszkanie przyciąga inny typ klientów. Powinieneś uświadomić sobie, do czyich potrzeb dopasowany jest twój lokal. To nie tylko kwestia metrażu, ale też liczby i rozkładu pomieszczeń, wyposażenia, standardu oraz lokalizacji. Te czynniki decydują o tym, kto może być potencjalnie zainteresowany twoją ofertą.

Dlaczego jest to dla ciebie ważne? Gdy określisz grupę docelową, będziesz też w stanie stwierdzić, co dalej zrobić z lokalem, by zwiększyć jego atrakcyjność. Wszystkie pozostałe kroki z tego artykułu są uzależnione od tego pierwszego. Inaczej przygotujesz mieszkanie pod studentów, paczką znajomych szukających czegoś taniego, a inaczej pod wynajem dla firm, najmujących lokal dla swoich specjalistów i menedżerów.

2. Zrób remont lub odśwież mieszkanie.

Skala prac, jakie musisz przeprowadzić w mieszkaniu, zależy od jego stanu i grupy docelowej. Czasami wystarczy odmalowanie ścian, czasami będzie wymagana gruntowna renowacja, łącznie z wymianą instalacji i sanitariatów. Obawiając się zbyt wysokich kosztów, zawsze miej na uwadze, iż nie robisz tego po jednego najmującego – inwestycja w remont będzie procentowała przez kolejne lata.

remont kuchni

Planując remont, uwzględnij potrzeby i specyfikę swojego docelowego klienta. Jeśli chcesz wynajmować mieszkanie tanio, np. studentom lub robotnikom, nie inwestuj w wyszukane, ładne materiały. Postaw raczej na to, by były schludne i wytrzymałe. Z kolei robiąc pod rodzinę, weź pod uwagę to, iż wnętrze ma być nie tylko funkcjonalne, ale też przytulne.

3. Dobierz wyposażenie.

W większości wypadków mieszkanie wynajmuje się z wyposażoną kuchnią, tak więc musisz zainestować w sprzęt AGD. Najlepiej postawić na średnią półkę cenową. Przy najdroższym sprzęcie płaci się za dodatkowe funkcje, które niekoniecznie są potrzebne. Z kolei najtańsze urządzenia mogą być zawodne i będziesz często odbierał od najemcy telefony w związku z kolejną awarią.

Jeśli chodzi o meble, to już kwestia docelowej grupy, ale też konkretnego najemcy. Możesz trzymać mieszkanie puste, ale informować, iż jest opcja jego umeblowania (oczywiście wpłynie to na stawkę wynajmu). Studenci i robotnicy raczej nie będą mieli własnych mebli, ale też nie mają dużych wymagań – musisz im zapewnić podstawowe wyposażenie, niezbędne do codziennego funkcjonowania. Przy wynajmie pod firmy mieszkanie powinno być w pełni umeblowane. Jeśli zaś nastawiasz się na rodziny, to bywa różnie – niektórzy klienci mogą mieć wszystkie meble lub ich część i będą chcieli je wstawić do twojego lokalu.

4. Zrób home staging.

Home staging polega na tym, że za pomocą niskokosztowych lub bezkosztowych zabiegów zwiększasz atrakcyjność lokalu. Jest to potrzebne zarówno po to, by zrobić dobre zdjęcia do ogłoszenia, jak też na późniejszym etapie, gdy potencjalny lokator przyjdzie obejrzeć mieszkanie.

W internecie znajdziesz wiele porad odnośnie home stagingu. Tutaj krótko napiszemy, iż podstawą jest sprzątnięcie mieszkania, z naciskiem na łazienkę, ubikację oraz kuchnię. Do tego warto postawić we wnętrzach nastrojowe dodatki, takie jak kwiaty, poduszki, koce, książki czy gazety. Zadbaj też o to, by w lokalu ładnie pachniało – możesz użyć zapachowych olejków, kadzidełek, ciętych kwiatów, a nawet zaparzyć kawę lub herbatę. Home staging to sposób na to, by na potencjalnym najmującym zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie, bez którego nie będzie możliwe wynajęcie lokalu.

Dodane w kategoriach Zarabianie na nieruchomościach

Dodaj komentarz