Wynajem turystyczny nad morzem – powrót do równowagi

Wakacje to żniwa dla branży zakwaterowania. Od czerwca moc pracy czeka nie tylko hotelarzy czy właścicieli pensjonatów. Intensywny czas zaczyna się również dla inwestorów prywatnych, którzy zdecydowali się na turystyczny najem krótkoterminowy. Analiza PKO pokazuje, że ten sektor po wstrząsach wreszcie wraca do równowagi.

Cenna stabilizacja

W czasach niskich stóp procentowych inwestycja w najem turystyczny była bardzo atrakcyjna. Stopa zwrotu okazała się jednak zmienna przez trudne do przewidzenia okoliczności. Zamrożenie branży przez lockdown, a następnie powrót urlopowiczów spragnionych wakacji, nie były czynnikami łatwymi dla właścicieli kwater. Po takiej destabilizacji kolejny letni sezon jest wyczekiwany jako powrót do równowagi.

Inflacja powoli spada i widać to również w stawkach za noc w nadmorskich kurortach. Dane dotyczące tych najbardziej luksusowych pokazują, że urlop nad polskim morzem jest w tym roku tańszy niż w 2022. Trend ten jest widoczny, mimo że nadal jest to najdroższy region w naszym kraju. Stawki w skali rok do roku spadły o 2 do 23%. Wyjątkiem wśród tych korekt w dół jest tylko Łeba, gdzie nocleg podrożał o 15% w porównaniu z ostatnim sezonem letnim.

Podobnie sytuacja wygląda na Mazurach. W najpopularniejszych miejscowościach, takich jak Augustów czy Mrągowo, ceny kwater spadły odpowiednio o 17% i 14%. Z ogólnego trendu wyłamują się jednak góry, gdzie noclegi są droższe od 2% do nawet 41%!

Prócz tego cena noclegu z krótką datą rezerwacji jest w tej chwili najczęściej niższa od tej, jaką zapłacimy za dawno zaplanowany urlop. Wspominamy o tym, bo zjawisko to pokazuje, że obłożenie bazy noclegowej jest obecnie niskie. Mimo wyraźnie niższych cen, letników i rezerwacji pokoi na wakacje jest mniej. Z czego to wynika? Trudna sytuacja gospodarcza z pewnością wpływa na nastroje konsumenckie. Część osób z powodu tego typu zmian zrezygnowało w tym roku z wyjazdu na wakacje. Stąd i wspomniany już niski poziom rezerwacji noclegów w czerwcu. Według analityków liczba wolnych kwater może być w tym roku wyższa niż w 2022. Najmniej wolnych pokoi według najnowszych prognoz zostanie nad morzem — tam Polacy wyjeżdżają najchętniej.

Powrót do równowagi to szansa na nowych inwestorów w branży turystycznej. Obecnie najbardziej popularne są działki nad morzem. Po pierwsze, najłatwiej tam znaleźć chętnych najemców. Po drugie, łatwo tam o odpowiedni lokal lub grunt pod budowę. Co ciekawe, kryzys dość łagodnie obszedł się z regionami turystycznymi. Nie zmienia to jednak faktu, że spadek liczby inwestycji widać i tu. Skoro tak wiele osób rezygnuje z urlopu, zakup lokalu pod wynajem turystyczny nie jest już tak atrakcyjny. Zmienić tę sytuację może tylko wyraźna poprawa koniunktury, która znów zachęci urlopowiczów do krajowych wojaży.

Dodane w kategoriach Zarabianie na nieruchomościach

Dodaj komentarz