Cena mieszkania – ile można wynegocjować?

Negocjacje cen mieszkań na rynku wtórnym w pierwszym kwartale 2023 roku były mniej popularne w porównaniu do trzech miesięcy wcześniej, wynika z raportu Barometr przygotowanego przez Metrohouse i Credipass. Ogłoszenia sprzedaży mieszkań miały niższe ceny już na początkowym etapie, co można przypisać mniejszej liczbie klientów i dłuższemu czasowi znalezienia nabywcy.

Raport Metrohouse i Credipass przedstawia informacje dotyczące negocjacji cen mieszkań w sześciu największych polskich miastach w pierwszym kwartale 2023 roku. W tym okresie kupujący mieli możliwość wynegocjowania średnio od 1,5 do 2,5 procent ostatecznej ceny, co oznacza spadek o przeciętnie 2 procent w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy.

Największe możliwości negocjacyjne, wynoszące 2,6 punktu procentowego, odnotowano w Krakowie. Warto zaznaczyć, że spadek cen mieszkań w tym mieście był najmniejszy i wyniósł tylko 0,2 procent w ujęciu kwartalnym. Z kolei największy spadek, wynoszący 1,9 procent w ujęciu kwartalnym, zaobserwowano we Wrocławiu, gdzie trzy miesiące wcześniej możliwość negocjacji wynosiła średnio 4 procent. Najmniejszą możliwość negocjacji, wynoszącą średnio 1,4 procent, odnotowano w Gdańsku.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że obniżki cen mieszkań miały miejsce jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji, na etapie wystawiania ogłoszeń. W porównaniu do trzech miesięcy wcześniej, obniżki te były większe.

Największe obniżki, średnio o 5,6 procent, zanotowano w Warszawie, gdzie sprzedający mieszkania z drugiej ręki zmniejszali swoje pierwotne oczekiwania. Podobne obniżki, wynoszące co najmniej 5 procent, miały miejsce także we Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku. Natomiast w Poznaniu średnia obniżka wyniosła tylko 2,9 procent.

Dłuższy okres wystawiania ogłoszeń sprzedaży mieszkań, wynikający z mniejszej liczby klientów i trudności w sprzedaży, mógł mieć wpływ na obniżki cen. Według danych Metrohouse, mieszkania sprzedane w pierwszym kwartale 2023 roku w Warszawie były wystawione na portalach ogłoszeniowych średnio przez 159 dni, czyli o 36 dni dłużej niż w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku. W pięciu największych polskich miastach średni czas wystawiania wyniósł średnio 124 dni, czyli o 15 dni dłużej niż w czwartym kwartale 2022 roku.

Odpływ klientów z rynku wtórnego mieszkań wpływa również na spadki średnich cen transakcyjnych. Dane Narodowego Banku Polskiego pokazują, że w pierwszym kwartale 2023 roku średnie ceny mieszkań z drugiej ręki spadły w jedenastu miastach wojewódzkich, w tym również w największych. Największy spadek, wynoszący 4,9 procent w ujęciu kwartalnym, odnotowano w Gdańsku, gdzie średnia cena za metr kwadratowy ponownie spadła poniżej 11 tysięcy złotych.

Spadki cen mieszkań wystąpiły również w Warszawie (-0,8 procent kwartał do kwartału), Krakowie (-1,6 procent kwartał do kwartału) i we Wrocławiu (-1,3 procent kwartał do kwartału). Natomiast jedynie w Lublinie i Olsztynie odnotowano spadki cen w ujęciu rocznym. Wzrosty były jednak znacznie niższe niż w roku 2022. Z wyjątkiem Zielonej Góry i Opola, wzrosty w żadnym przypadku nie przekroczyły 10 procent. W Warszawie średnia cena za mieszkanie z drugiej ręki wzrosła o 4,3 procent, w Gdańsku o 7,1 procent, we Wrocławiu o 8,5 procent, a w Krakowie o 8,7 procent w ciągu ostatniego roku.

Dodane w kategoriach Jak kupić nieruchomość

Dodaj komentarz