Poprawa nastrojów na rynku nieruchomości

Portal Nieruchomosci-online.pl we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu cyklicznie bada, jakie są nastroje pośredników w obrocie nieruchomościami. Dzięki zebranym opiniom, ale i prognozom specjalistów z branży został stworzony indeks INPON, który trafnie odzwierciedla aktualną sytuację na rynku nieruchomości, a także pozwala przewidzieć tendencje, które nastąpią w najbliższym czasie.

I kwartał 2023 roku przyniósł pozytywnie informacje odnośnie do trendów na rynku nieruchomości. Wartość indeksu INPON wynosi obecnie 56,19 pkt (na 100 pkt możliwych), co oznacza, że nastroje pośredników przekroczyły granicę optymizmu, która została ustalona na poziomie 50 pkt.

Co ważne, INPON przekroczył tę barierę po raz pierwszy od trzech kwartałów, czyli w opinii aż 800 respondentów z całej Polski na rynku nieruchomości jest poprawa i ta tendencja ma się utrzymać w najbliższym czasie.

Ożywienia wśród kupujących nie widać jeszcze w liczbie zawieranych transakcji kupna-sprzedaży

Jak wyjaśnia Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl, na początku tego roku odnotowano ożywienie wśród poszukujących własnego lokum, ale nie widać tego jeszcze w liczbie kupowanych mieszkań.

Pośrednicy podkreślają, że podczas oceny sytuacji rynkowej trzeba kierować się ostrożnym optymizmem, a to, czy ulegnie ona poprawie w perspektywie długoterminowej będzie zależało najbardziej od programu „Bezpieczny kredyt 2%”, który ma wystartować już w lipcu.

Dzięki temu dużo więcej zainteresowanych będzie mogło liczyć na finansowanie w banku i w wyniku tego pozwolić sobie na kupno własnego domu czy mieszkania.

Prognoza sprzedaży mieszkań jest optymistyczna

Indeks INPON składa się z kilku subindeksów, a w aktualnej edycji badania najwyższe wartości osiągnęły subindeksy, które odpowiadają za ocenę sytuacji w segmencie kawalerek (61,9 pkt) oraz większych mieszkań (60 pkt).

Autorzy raportu zaznaczają, że prognoza sprzedaży takich lokali jest optymistyczna, ale czy wzrosty rzeczywiście będą, zależy od zmian w polityce kredytowej oraz wprowadzenia programu tanich kredytów.

Lepsze nastroje w segmencie domów i działek

Subindeksy dotyczące segmentu działek budowlanych oraz domów również przekroczyły granicę pozytywności. Wynoszą odpowiednio 57,7 pkt oraz 53,5 pkt. Oznacza to, że pośrednicy prognozują zwiększoną liczbę transakcji również na tych rynkach. Zauważają, że gdy popyt na mieszkania wzrośnie, a podaż będzie ograniczona, to kupujący będą szukać okazji zakupowej również na rynku domów czy działek budowlanych.

Czy sytuacja na rynku nieruchomości ulegnie poprawie w perspektywie długoterminowej?

Mimo ogólnie pozytywnych nastrojów w branży, dr hab. Bogusław Półtorak, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu studzi optymizm. Wyjaśnia, że na ten moment nie można jeszcze stwierdzić, czy prognozowane wzrosty w liczbie realizowanych transakcji to tylko chwilowe ożywienie czy stała tendencja.

Z jednej strony wciąż wysoki poziom inflacji zachęca do inwestowania w nieruchomości i kupowania za gotówkę w celu ochrony kapitału, a Bezpieczny Kredyt 2% odblokuje możliwości kredytowania, więc chętnych na zakup powinno być więcej.

Z drugiej strony jednak liczba inwestycji deweloperskich została w ostatnim czasie ograniczona, więc przy wysokim popycie może być trudno trafić na atrakcyjne lokum, a do tego w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz