Jak niskim kosztem podnieść atrakcyjność mieszkania na sprzedaż?

Zanim wystawisz mieszkanie na sprzedaż, możesz pomyśleć o podniesieniu jego wartości. To jest dosyć oczywiste rozwiązanie w przypadku lokali w kiepskim stanie technicznym – właściciel często decydują się na generalny remont, dzięki czemu nie sprzedają nieruchomości za bezcen. Remont jest jednak rozwiązaniem drogim i czasochłonnym. Istnieje też wiele prostych, niedrogich metod na podniesienie atrakcyjności mieszkania na sprzedaż, dzięki którym nie tylko szybciej znajdziesz nabywcę, ale też uzyskasz wyższą cenę transakcyjną.

Większość rzeczy, o których tu napiszemy, zalicza się do zestawu technik home stagingu. Home staging jest dokładnie tym, o co tu nam chodzi – podnoszeniem atrakcyjności lokalu mieszkalnego przy zastosowaniu niskokosztowych metod. Jak sam zobaczysz, zakres kosztów jest różny i sam musisz zdecydować, jak duża inwestycja ci się opłaca. W naszych poradach znajdziesz też metody darmowe, wymagające jedynie nakładu twojego czasu. Tak jest chociażby z wysprzątaniem i oczyszczenie mieszkania – przede wszystkim upewnij się, że mieszkanie jest czyste i schludne, bez zbędnych przedmiotów. Z naszego doświadczenia wynika, iż na reakcję klientów najgorzej wpływa niedoczyszczona łazienka i ubikacja, więc tym pomieszczeniom poświęć wystarczająco dużo wysiłku. Użyj pachnących środków czyszczących, dzięki czemu lokal nie tylko będzie czysty, ale też wypełniony miłymi, świeżymi woniami. W kwestii odgracenia – najważniejsze jest usunięcie osobistych bibelotów, czyli tzw. depersonifikacja przestrzeni. Również istotne jest usunięcie nadmiaru mebli oraz mebli uszkodzonych.

We wstępie wspominaliśmy, że wielu sprzedających decyduje się na remont mieszkania, w celu zwiększenia jego wartości. Remont to spore przedsięwzięcie, jednak nie musisz od razu wymieniać w mieszkaniu wszystkiego – samo malowanie, chociaż niedrogie i nie zajmujące zbyt wiele czasu, przynosi rewelacyjne efekty. Tak naprawdę w przypadku większości mieszkań malowaniem można uzyskać optymalny efekt w przeliczeniu na nakład środków i pracy. Wybierz neutralne kolory, ponieważ one pasują do różnych typów aranżacji, co w przypadku mieszkania na sprzedaż jest ogromnym atutem (nigdy nie wiesz, jaką wizję wystroju będzie miał potencjalny klient). Na tym etapie wymień też zepsute gniazdka, zamki, klamki i popraw drobne niedociągnięcia w wykończeniu mieszkania.

Ogromny wpływ na atrakcyjność mieszkania ma jego oświetlenie. Upewnij się więc, że lokal ma dobrze oświetlone pomieszczenia, dodaj lampy, żarówki o większej mocy i usuń ciemne firanki. Źle oświetlona wnętrza robią przytłaczające wrażenie i nawet fajnie wykończone mogą prezentować się nieatrakcyjnie. I odwrotnie – dobrze oświetlone mieszkanie mimo białych ścian i prostego wyposażenia wygląda po prostu zachęcająco.

Jeśli czujesz w sobie żyłkę prawdziwego home stagera, zadbaj o detale. Chodzi o głównie drobne elementy, które jednak mogą mieć ogromny wpływ na to, jakie wrażenie robi mieszkanie na osobach je oglądających. To bardzo wdzięczny temat, ponieważ możesz się tu wykazać kreatywnością i zmysłem estetycznym (pamiętaj jednak o umiarze – przesadzona aranżacja też nie jest korzystna!). Elementy wystroju, które warto wprowadzić to np. kwiaty doniczkowe, kwiaty cięte, gazety, książki, obrazy i plakaty, dywany, poduszki, koce. Ważne jest, aby te rzeczy były neutralne pod względem symboliki – nie umieszczaj elementów, które np. wyrażają twoje poglądy polityczne. Sprzedaż mieszkania to nie jest okazja do konfliktowania się w tematach nie związanych z samą nieruchomością oraz transakcją.

Na etapie przeprowadzania prezentacji masz do dyspozycji jeszcze jeden skuteczny sposób na podnoszenie atrakcyjności mieszkania. Chodzi o oddziaływanie na klienta zapachem. Węch bardzo silnie oddziałuje na emocje, więc warto się tym zainteresować. Wspominaliśmy już o użyciu środków czystości o przyjemnych, świeżych zapachach. Do tego można dorzucić ładnie pachnące kwiaty, ale też kawę, herbatę, świeczki zapachowe… Tutaj także obowiązuje zasada umiaru – nie mieszaj ze sobą różnych woni. Postaw na jedną, dwie (np. w różnych pomieszczeniach).

Dodane w kategoriach Jak sprzedać nieruchomość

Dodaj komentarz