Są spadki cen mieszkań – na razie tanieją głównie te duże

Raport cenowy portalu Nieruchomosci-online.pl za IV kwartał 2022 przynosi potwierdzenie tendencji identyfikowanych od jakiegoś czasu w analizach i raportach także z innych źródeł – na rynku mieszkaniowym można zaobserwować coraz liczniejsze spadki cen. Nie jest to jednak trend globalny, ponieważ są fragmenty rynku (lokalizacje i segmenty), które nadal trzymają tendencję wzrostową. Przeceny są głównie widoczne w ofertach dużych mieszkań.

Średni spadek, jaki podają analitycy Nieruchomosci-online.pl dla mieszkań z czterema pokojami, to 6-8% w IV kwartale 2022. Jeśli chodzi o pozostałe części rynku, to można mówić o kontynuowaniu trendu widocznego już wcześniej, czyli o stabilizacji cen. Kwartalny raport cenowy Nieruchomosci-online.pl sporządzany jest na podstawie danych z rynku wtórnego w grupie największych polskich miast: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra. Co interesujące, w segmencie kawalerek w tych lokalizacjach nie było jednolitego trendu – odnotowano zarówno spadki, jak i wzrosty cen:

To ciekawe odczyty, ponieważ kawalerki zazwyczaj trzymały dobrze ceny, nawet w trudniejszych czasach. Wynikało to z tego, że są dobrą lokatą kapitału – łatwo je sprzedać oraz łatwo wynająć. To dotyczy również mieszkań 2 i 3-pokojowych, w segmencie których sytuacja jest bardziej stabilna. Tutaj dominowały wzrosty, chociaż w wielu przypadkach były jedynie symboliczne. Dla mieszkań z dwoma pokojami rekordowy wzrosty odnotowano w Zielonej Górze (+6,5%) oraz w Opolu (+5,1%). Z kolei mieszkania trzypokojowe najszybciej drożały w Opolu (również +5,1%).

Stabilizacja ma miejsce także na rynku działek (nieliczne wzrosty cen). Jednak już w przypadku gotowych domów ponownie odczyty są bardzo zróżnicowane:

Na rynku wynajmu mieszkań sytuacja również była niejednolita – zależnie od wielkości lokalu oraz miasta notowano albo wzrosty, albo spadki stawek. We wszystkich segmentach wzrosty wykazały m.in. Warszawa, Lublin oraz Kielce.

Wniosek z ostatniego kwartalnego raportu cen Nieruchomosci-online.pl jest taki, że na rynku rzeczywiście widać coraz większe wahanie, jednak póki co nie przerodziło się ono w bessę obejmującą wszystkie segmenty oraz lokalizacje. Nadal ceny wielu nieruchomości oraz stawki najmu w dobrych lokalizacjach rosną.

Dodane w kategoriach Zarabianie na nieruchomościach

Dodaj komentarz