Z pośrednikiem czy bez? W tym artykule przedstawimy argumenty za tym, aby skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Nieważne, jaki typ transakcji chcesz przeprowadzać, dobry agent będzie nieocenioną pomocą.
Proces nabywania, sprzedawania, wynajmowania lub najmowania nieruchomości możemy podzielić na trzy etapy:
W pierwszym etapie określamy swoje oczekiwania oraz podstawowe parametry naszej oferty. Czyli m.in. to albo ile jesteśmy w stanie zapłacić, albo ile chcemy otrzymać, zależnie od tego, którą stroną transakcji jesteśmy. Tutaj pojawiają się również takie zagadnienia jak preferowana lokalizacja, metraż, liczba pomieszczeń, okolica, czy (last but not least) – cena.
Na podstawie ustaleń z etapu Przygotowania odbywa się szukanie klienta lub nieruchomości, dlatego ważne jest, aby porządnie to wszystko ustalić. Problem może być taki, że nie zawsze będziesz w pełni świadom swoich potrzeb oraz możliwości (chociażby finansowych). Doświadczony agent obsługiwał już tylu klientów, iż w większości przypadków będzie w stanie przeprowadzić cię przez proces planowania, sugerując, co jest ważne, co mniej, a na co po prostu nie możesz sobie pozwolić. Również uzgodni twoje oczekiwania z realiami rynku, dzięki czemu unikniesz sytuacji, gdy nie możesz znaleźć oferty dopasowanej do twoich potrzeb.
Drugi etap zazwyczaj zajmuje najwięcej czasu – szukanie klienta. Nieważne, którą stroną transakcji jesteś, jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, może ci to zająć miesiące, a nawet lata. Są oferty sprzedaży mieszkań, które “wiszą” w portalach od kilkunastu miesięcy. Dlaczego? Ponieważ sprzedający nie uwzględnił realiów rynku i ustalił cenę wyłącznie w oparciu o swoje oczekiwania. Pośrednik pozwala uniknąć takich sytuacji, ponieważ wie, jakie obecnie są realne stawki (które niekoniecznie muszą być tym, co widzimy w cenach ofertowych). Do tego jest w stanie sporządzić atrakcyjną, przyciągającą uwagę ofertę – dotyczy to zarówno zdjęć, jak i opisu. Na koniec zaś to właśnie agent zajmie się rozmowami z potencjalnymi klientami, a jest niezwykle istotne, aby po zamieszczeniu ogłoszenia być do dyspozycji osób zainteresowanych. Brak natychmiastowego kontaktu może szybko zniechęcić potencjalnego klienta.
Na tym etapie pośrednik pomoże zarówno osobie szukającej oferty, jak i osobie szukającej klienta. Istotne jest tu to, że agenci zazwyczaj posiadają własny zasób ofert i kontaktów, z których korzystają szukając możliwości do sfinalizowania transakcji.
Finalizacja transakcji to etap trzeci. Rola agenta jest to o tyle istotna, że będzie tutaj sporo formalności, przy których można popełnić błędy. Do tego trzeba potrafić ocenić stan prawny nieruchomości, jeśli się ją kupuje, a to też nie jest łatwe i oczywiste. Trzeba posiadać wiedzę, aby tego dokonać, a agent tę wiedzę ma i wiele razy finalizował różnego typu transakcje. Skorzystanie z jego usług pozwoli ci uniknąć kłopotów wynikających z nieznajomości prawa, a często – konsekwencji finansowych z tym związanych.
W wymiarze psychologicznym pomoc agenta ma również bardzo istotne znaczenie, ponieważ zdejmuje z ciebie mnóstwo stresu wynikającego z konieczności zajmowania się sprawami, o których niekoniecznie musisz mieć duże pojęcie. Do tego oszczędzasz czas, gdyż pośrednik wykonuje za ciebie czynności związane z szukaniem oferty lub klienta, jak też załatwia szereg spraw formalnych na etapie finalizacji. Oczywiście argumentem przeciw jest konieczność opłacenia wynagrodzenia agenta, jednak – po uwzględnieniu tego, jak cię to odciąży – czy nie jest warto? Do tego weź pod uwagę, że dobry pośrednik może też pomóc w negocjowaniu ceny, dzięki czemu czasami jego prowizja zostanie zrównoważona lepszą stawką wynegocjowaną podczas finalizowania transakcji.