Plusy i minusy Konta Mieszkaniowego

Konto Mieszkaniowe to nowy produkt na polskim rynku, na którym można odkładać środki na zakup pierwszej nieruchomości. Zostało wprowadzone w lipcu 2023 r., równolegle do uruchomienia programu Pierwsze Mieszkanie, w ramach którego można otrzymać kredyt hipoteczny na 2% na zakup pierwszej nieruchomości.

Bezpieczny Kredyt 2% jest zatem produktem dla osób już zdecydowanych na zakup własnego mieszkania. Konto Mieszkaniowe natomiast to opcja dla tych, którzy dopiero myślą o takim zakupie i chcą oszczędzać na ten cel w sposób systematyczny. To właśnie dla tych systematycznych właścicieli kont przyznawane będą atrakcyjne premie pieniężne. Czy poza zaletami Konto Mieszkaniowe posiada też wady? Przekonajmy się poniżej.

Czym jest Konto mieszkaniowe i kto może je otworzyć?

Konto Mieszkaniowe jest specjalnym kontem oszczędnościowym, na którym można odkładać środki na własne cele mieszkaniowe przez od 3 do 10 lat. Celem konta ma być ułatwienie zakupu mieszkania czy budowy domu w przyszłości poprzez systematyczne oszczędzanie i możliwość otrzymania dodatkowych premii z Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Aby takie premie uzyskiwać, należy dokonywać systematycznych wpłat na to konto – minimum 11 wpłat rocznie. Uczestnikiem programu zostać może osoba, która ukończyła 13. rok życia i nie ukończyła 45. roku życia oraz nie posiada i nie posiadała mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Ile można zyskać?

Zyskać można na odsetkach wypłacanych przez bank oraz na premii mieszkaniowej wypłacanej przez państwo. Banki nie mogą jednak dowolnie ustalać warunków proponowanych klientom. Oprocentowanie nie może być niższe niż 75% stawki oferowanej obecnym klientom dla nowych środków. Jeżeli bank nie ma porównywalnego produktu, te minimum oznaczać będzie w takim przypadku nie mniej niż połowa wskaźnika WIRON. Oczywiście bank może stosować lepsze warunki niż te narzucone przez ustawę, proponuje to jednak zazwyczaj w ramach krótkoterminowych promocji. Dodatkowy plus stanowi fakt, że odsetki te zwolnione będą z tzw. podatku Belki. Natomiast premia mieszkaniowa wypłacana jest przez państwo za pośrednictwem BGK. Jej wysokość wyznacza jedna z dwóch opcji (zawsze ta korzystniejsza dla klienta):

  • Stopy inflacji (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych);
  • Stopy wzrostu ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (różnica ogłoszonych przez GUS wskaźników dla średniej arytmetycznej z 4 kwartałów roku poprzedzającego i roku obliczania premii).

Jakie minusy?

Minusów znamy już kilka. Pierwszym z nich jest sposób wyliczania minimalnego, trzyletniego okresu oszczędzania, bowiem premii nie nalicza się za pierwszy rok kalendarzowy, w którym okres prowadzenia konta był krótszy niż 9 miesięcy. Co więcej, aby premia trafiła w ręce właściciela konta, musi ona zostać naliczona co najmniej 3 razy. W konsekwencji minimalny okres oszczędzania może być więc dłuższy niż 3 lata, jeśli konto zostało założone np. w lipcu. Kolejnym minusem jest fakt, że oszczędzane środki można wykorzystać tylko w ściśle określony w ustawie sposób, dlatego warto się z nią najpierw dokładnie zapoznać. Należy też pamiętać o sztywnych i dość surowych zasadach dotyczących wypłat, bowiem tylko raz w roku można pominąć comiesięczną wpłatę minimum 500 zł.

Dodane w kategoriach Jak kupić nieruchomość

Dodaj komentarz