Ceny mieszkań w III kwartale 2023 r. – dane Nieruchomosci-online.pl

W III kwartale 2022 dominowały dwa trendy. Oferta lokali się kurczyła, a popyt w branży nieruchomości mieszkalnych rósł. Nic więc dziwnego, że większość miast wojewódzkich zanotowała wzrost średnich cen ofertowych nieruchomości bez względu na metraż. Takich danych dostarcza nam portal Nieruchomosci-online.pl.

Mieszkań w ofercie coraz mniej

Według analizy spadek liczby ogłoszeń na rynku wtórnym osiągnął poziom 14% w skali kwartał do kwartału. Porównując aktualną ofertę ze stanem ze stycznia 2023, mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki jest o około 20% mniej. Najbardziej popularne są niewielkie i najtańsze lokale. Na wielu rynkach lokalnych nowe oferty to coraz większa rzadkość.

Podaż na rynku wtórnym wciąż spada, bo z jednej strony popyt na mieszkania wciąż jest duży, z drugiej deweloperzy inwestują i budują mniej. W tej sytuacji podaż rynku pierwotnego nie zaspokaja potrzeb inwestorów, coraz aktywniejszych na rynku. Do zakupów mieszkaniowych zachęca oczywiście rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, ale nie tylko on jest odpowiedzialny za obserwowany właśnie skok popytu. Wielu kupców zdecydowało się na finalizację transakcji w momencie wprowadzenia łagodniejszej polityki kredytowej. Łatwiej dostępne kredyty hipoteczne to dla wielu zachęta, na którą długo czekali.

Inwestorzy bardziej aktywni — jak wpływa to na ceny?

Według analizy portalu Nieruchomosci-online.pl aż 80% pośredników obrotu nieruchomościami wyczuło większe zainteresowanie nieruchomościami mieszkalnymi. Co ważne, nie zawsze przekładało się to na zrealizowane transakcje. Liczba kontaktów z autorami ogłoszeń na portalach w branży nieruchomości była większa o ponad 39% kwartał do kwartału.

Analiza Nieruchomosci-online.pl ukazuje się tradycyjnie co kwartał i obejmuje lokale z drugiej ręki podzielone ze względu na liczbę pokoi. Z raportu wynika, że średnie stawki ofertowe w segmencie kawalerek wzrosły w 15 z 18 miast wojewódzkich. Dynamika wzrostów utrzymała się przy tym w przedziale od 1 do 9% w skali kwartał do kwartału. Ceny najbardziej wzrosły m.in w Kielcach (9%) czy Wrocławiu (8,3%). Warto podkreślić, że cena najmniejszych lokali mieszkalnych w stolicy może niedługo przekroczyć 17 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W omawianym okresie korekty w dół stawek ofertowych zanotowano tylko w Katowicach, Olsztynie i Gorzowie Wielkopolskim.

W sektorze mieszkań dwupokojowych podwyżki zauważono w 14 największych miastach i wynosiły one od 4 do 9%, porównując kwartał do kwartału. Dwupokojowe lokale najbardziej podrożały w stolicy (9,1%) i w Krakowie (8,7%). Ceny tego typu mieszkań były stabilne lub spadły tylko w czterech miastach w tym w Szczecinie czy Katowicach.

Podwyżki nie ominęły też większych nieruchomości mieszkalnych. Najostrzejsze wzrosty cen mieszkań trzypokojowych zanotowano w Toruniu (niemal 10%), Krakowie (9,2) i Poznaniu (8,7%). W pozostałych miastach wojewódzkich były to korekty w górę o 2 do 4%. Trend ten nie dotyczył tylko Gdańska, Olsztyna i Gorzowa Wielkopolskiego. To ostatnie miasto jest aktualnie zdecydowanym wyjątkiem na mapie cen w kraju. Na tamtejszym rynku nie zanotowano wzrostu cen mieszkań w żadnej z badanych kategorii.

Dodaj komentarz