W polskich miastach jest coraz więcej samochodów, każdy z nich potrzebuje miejsca parkingowego. Problem z ilością odpowiedniej przestrzeni widać szczególnie w starych dzielnicach. Były one projektowane w czasach gdy aut było mniej. Nowe osiedla to miejsca tworzone z uwzględnieniem aktualnych potrzeb mieszkańców. Liczba miejsc parkingowych w nowych inwestycjach jest też regulowana prawnie. Co powinny o tym wiedzieć osoby, które myślą o zakupie lokalu na rynku pierwotnym?
Posiadanie własnego miejsca parkingowego w pobliżu mieszkania to ogromny atut, który wpływa na jakość naszego życia. Właśnie dlatego tym bardziej warto wiedzieć, ile miejsc parkingowych deweloper musi zapewnić na nowych osiedlach i dla kogo mają być one przeznaczone.
Od 1 sierpnia 2024 weszły w życie nowe regulacje dotyczące zasad tworzenia miejsc parkingowych przy zabudowie wielorodzinnej. Od tego momentu deweloperzy mają obowiązek zapewnić maksymalnie 6% wszystkich miejsc dla samochodów osobom niepełnosprawnym. To ważne, ponieważ przestrzeń taka musi znajdować się blisko zabudowy. Przed wprowadzeniem zmian inwestorzy mieli w tym dowolność. Firm deweloperskich nie dotyczyły też wymagania dotyczące odległości miejsc postojowych od budynku. Aktualne zasady są bardziej praktyczne i realnie ułatwiają życie ludziom o specjalnych potrzebach.
Co te zmiany oznaczają dla wszystkich tych, którzy myślą o zakupie nowego mieszkania wraz z miejscem parkingowym? Jeśli upatrzone przez nas lokum powstało w ramach inwestycji realizowanej na starych zasadach, powinniśmy być czujni. Istnieje bowiem ryzyko, że część miejsc postojowych oferowanych na sprzedaż pierwotnie powinna trafić do osób niepełnosprawnych. Jeśli człowiek bez odpowiednich uprawnień kupi takie miejsce, korzystanie z niego może być utrudnione lub wręcz niemożliwe. Co ważne zmiana przeznaczenia przestrzeni parkingowej dla osób o specjalnych potrzebach nie jest możliwa. Blokują to przepisy dotyczące minimalnej odległości miejsc postojowych od okien budynków.
Kłopotów z miejscem parkingowym łatwo uniknie wnikliwy i czujny inwestor. Aby poznać charakter i przeznaczenie konkretnej przestrzeni parkingowej, wystarczy sprawdzić dokumentację inwestycji. Przed zakupem konkretnego miejsca sprawdźmy, czy w projekcie zagospodarowania terenu nie zostało one oznaczone symbolem X. Jeśli tak jest, to z przestrzeni tej mogą korzystać tylko osoby niepełnosprawne.
W inwestycjach realizowanych przed 1 sierpnia deweloperzy dowolnie dysponują przestrzenią parkingową i stąd mogą pojawić się rozbieżności w dokumentacji.
Dużo spokojniejsi mogą być kupcy inwestujący w przedsięwzięcia budowlane, które rozpoczęły się po 1 sierpnia 2024. Z jednej strony mają oni pewność, że miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych jest odpowiednio dużo. Z drugiej nie ma wątpliwości, że zostały one prawidłowo oznaczone w ofertach dla kupujących.