Ile trzeba pracować, żeby kupić mieszkanie?

Posiadanie własnej nieruchomości jest jednym z pierwszych celów, które Polacy chcą zrealizować po rozpoczęciu pracy zawodowej. Niestety, rosnące ceny powodują, że osiągnięcie tego jest coraz trudniejsze. Ile średnich pensji musi odłożyć Polak, aby stać się właścicielem mieszkania?

Na jakich założeniach opiera się analiza?

W ostatnich latach mamy do czynienia z ciągłymi wzrostami cen nieruchomości w Polsce. Według Eurostatu od 2010 roku średnio wzrosły o ponad 70%. Jednym ze sposobów oceny, jak długo trwa dorobienie się własnej nieruchomości, jest policzenie, ile pensji trzeba odłożyć, aby to osiągnąć. Bankier.pl sprawdził, jak to wygląda w zależności od zawodu. Sprawdzono, ile pensji brutto należy poświęcić, aby stać się właścicielem mieszkania o powierzchni 35 mkw. lub 50 mkw. W analizie uwzględniono ceny mieszkań w I kw. 2024 r. udostępnione przez Cenatorium oraz dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące średniego wynagrodzenia brutto w poszczególnych zawodach. Oczywiście, to nie do końca pokazuje, ile potrzeba czasu na zakup mieszkania, gdyż mało kto jest w stanie odłożyć całą wypłatę. Natomiast daje to pole do pewnych porównań.

Wykonawcy jakich zawodów muszą najkrócej pracować na mieszkanie?

Okazuje się, że najkrócej na własną nieruchomość muszą pracować zatrudnieni w IT. W większości województw średnia pensja wynosi w ich przypadku więcej niż kosztuje metr kwadratowy mieszkania. Jak to dokładnie wygląda w zależności od miasta w przypadku lokalu o powierzchni 50 mkw.?

Pracownik IT zatrudniony w Warszawie zarobi na takie mieszkanie po 50 miesiącach. W Krakowie – po 43, w Poznaniu – po 41. W Łodzi potrzebuje natomiast 36 miesięcy.

Z drugiej strony osoby zatrudnione w gastronomii i zakwaterowaniu potrzebują 102 pensji, a w Krakowie – nawet 107. Najszybciej zarobią mieszkańcy Łodzi – po 84 miesiącach.

Pracujący przy obsłudze rynku nieruchomości zarobią na mieszkanie w Warszawie najwcześniej po 64 miesiącach. Najgorszy wynik z analizowanych miast osiągnął Kraków – 84 miesiące. Mieszkańcy Łodzi potrzebują jeden miesiąc dłużej niż w Warszawie – 65.

Najlepiej wypada Łódź. W większości analizowanych przypadków to tam najszybciej można kupić lokal.

A jak to wygląda w przypadku mniejszego mieszkania, mającego 35 mkw.? Jeśli chodzi o branżę IT, najszybciej można zarobić na taką nieruchomość w Łodzi (27 miesięcy), a najdłużej w Warszawie (41 miesięcy). Ponownie najdłużej muszą na nią pracować osoby zatrudnione w gastronomii i zakwaterowaniu –  87 miesięcy w Krakowie i 83 miesiące w Warszawie. Niewiele krócej zajmie to pracującym w branży administrowania i działalności wspierającej. Minimum to 55 miesięcy w Łodzi, a 80 miesięcy – w Warszawie. Stosunkowo szybko cel osiągną zatrudnieni w budownictwie – od 45 miesięcy w Łodzi do 71 miesięcy w Krakowie. Natomiast, pracujący w obsłudze rynku nieruchomości – od 49 miesięcy w Łodzi do 68 miesięcy w Krakowie.

Polska na tle Europy

Według Deloitte Property Index 2023 najdłużej na mieszkanie pracują Słowacy. Aby kupić lokal o metrażu 70 mkw., muszą odłożyć 14,1 rocznych pensji. Polacy potrzebują ponad 8 pensji, a liderzy, Norwegowie i Belgowie – ok. 4,5 roku.

Dodane w kategoriach Jak kupić nieruchomość

Dodaj komentarz