Jakie mieszkania kupują Polacy

Boom mieszkaniowy trwa od dłuższego czasu. Większość mieszkań sprzedaje się na pniu, dlatego kolejne inwestycje tak chętnie realizowane są przez deweloperów. Również nieruchomości z rynku wtórnego szybko znajdują nowych właścicieli. Jakich najczęściej lokali poszukują Polacy? Poznaj najnowsze dane odnośnie preferencji Polaków w kwestii powierzchni, układu czy standardu mieszkań.

Mieszkanie o niskiej cenie i w dogodnej lokalizacji sprzedają się w ciągu kilku godzin. Poza tymi czynnikami, które zdecydowanie są najważniejsze, Polacy szukają nieruchomości, których metraż wynosi około 50 metrów kwadratowych. W porównaniu z poprzednimi latami widać również wzrost zainteresowania większymi, 65-metrowymi lokalami. Niemniej nadal to mieszkania dwupokojowe kupowane są najczęściej. Sytuacja ta wynika także z możliwości finansowych Polaków – w dobie pandemii i bardzo rosnących cen większość osób po prostu nie stać na większy metraż.

Zakup nieruchomości w ostatnich latach były formą inwestycji wolnych środków. Ciekawie urządzone mieszkanie łatwo wynająć turystom czy studentem. W zależności od przeznaczenie danej nieruchomości nabywca zawraca uwagę na inne czynniki. Jednak jest kilka stałych punktów, które brane są pod uwagę przez zdecydowaną większość kupujących. Chodzi o lokalizację, które musi być bezpieczna i wygodna. Obowiązkowy jest dostęp do sklepów, szkół, ośrodków zdrowia i komunikacji miejskiej. W przypadku młodych małżeństw zauważalny jest też nowy trend – zakup mieszkań z własną działką z dala od centrum. Taka nieruchomości daje namiastkę domu i pozwala cieszyć się własnym kawałkiem ziemi, co w czasie lockdownu było bardzo cenne.

Warto dodać, że wiele osób przeszło w ostatnich miesiącach na pracę zdalną, dlatego komfortowe mieszkanie umożliwiają pogodzenie mieszkania z obowiązkami służbowymi. Młode małżeństwa, poszukujące lokalu dla siebie zdecydowanie wolą mieszkania na parterze i wyższy standard. Natomiast mieszkania inwestycyjne mogą znajdować się na dowolnej kondygnacji, często wybierane są takie do niewielkiego remontu – są sporo tańsze, a niskimi nakładem finansowym może stworzyć atrakcyjną wizualnie przestrzeń na najem krótko lub długoterminowy. Co ciekawe, zadecydowanie najtrudniej sprzedają się aktualnie mieszkania do generalnego remontu, które wymagają długich i żmudnych prac. Usługi glazurnika czy elektryka są dużo droższe niż jeszcze 5 lat temu, dlatego taka modernizacji może być nieopłacalna. Ponadto dobrzy fachowcy mają zajęte termin często nawet na rok do przodu.

Dodaj komentarz