Czy opłaca się sprzedawać umeblowane mieszkanie

W ofertach sprzedaży mieszkań często trafiają się lokale z wyposażeniem, czasami nawet kompletnie umeblowane. Czy to jest dobre rozwiązanie dla sprzedającego? Czy lepiej pozbyć się mebli i sprzedać puste mieszkanie, czy może jednak wystawić umeblowane? W tym artykule omówimy to zagadnienie, zwracając uwagę na plusy i minusy takiego rozwiązania.

Przyczyny sprzedaży umeblowanego mieszkania

Zazwyczaj przyczyna sprzedaży mieszkania z meblami jest jedna z dwóch: pośpiech lub wygoda. W pierwszym przypadku mówimy o sytuacji, gdy sprzedającemu zależy na czasie, więc nie chce się zajmować wynoszeniem mebli, ich transportem oraz sprzedażą lub szukaniem miejsca na ich przetrzymanie.

Z kolei w drugim przypadku, gdy za taką formę sprzedaży odpowiedzialna jest wygoda, właściciel mieszkania po prostu nie chce poświęcać czasu na pozbywanie się starych mebli. Zazwyczaj będzie to sytuacja, gdy meble przedstawiają sobą jeszcze jakąś wartość i szkoda by było je wyrzucać. Sprzedaż zaś wymaga zrobienia zdjęć, opisów, dodania ogłoszeń, a następnie kontaktowania się z potencjalnymi klientami. Nie każdy ma na to ochotę i może po prostu zdecydować, że sprzedaje lokal razem z wyposażeniem.

Sprzedać z meblami czy bez?

Jeżeli jesteś sprzedającym mieszkanie, które jest umeblowane, zapewne zadałeś sobie to pytanie. Czasami nie jest ono istotne, ponieważ np. planujesz przenieść meble do nowego lokum. Jednak gdy nie masz dla nich zastosowania, a są w dobrym stanie i nadal mogą komuś służyć, warto je sprzedać. Dodatkowym argumentem “za” może być dobranie mebli pod wykończenie mieszkania – jeśli parowałeś ze sobą kolor parkietu, ścian oraz wyposażenia, całość pewnie robi dobry efekt i może być dodatkowym atutem sprzedażowym. Często zdarza się też, że na rękę byłoby ci pozostawienie tylko niektórych mebli lub kompletnego umeblowania niektórych pomieszczeń – zaznacz to koniecznie w ogłoszeniu. Niestety – musisz też sobie zdawać sprawę, iż powoduje to pewien chaos i niezbyt dobrze wygląda na zdjęciach, które w końcu mają przyciągać potencjalnych klientów.

Szukając odpowiedzi na pytanie o sprzedaż z meblami lub bez, weź pod uwagę, iż na rynku jest sporo klientów, którzy szukają lokum w takim stanie, aby mogli się tam wprowadzić natychmiast. Czasami wynika to z tego, że nie mają już wolnych środków na wyposażenie. Jednak nie jest to takie proste, gdyż jest także duża grupa poszukujących nowego M, dla których czyjeś “stare” graty to argument za tym, aby ofertę odrzucić. Z tego względu w ogłoszeniu możesz dać informację, że pozostawienie mebli jest opcjonalne. I to jest właśnie najczęściej praktykowany zwyczaj.

Zastanawiając się nad tym, czy przed sprzedażą opróżnić lokal, czy zostawić w nim meble, weź pod uwagę ich wartość. Jeśli jest znaczna, ponieważ są w dobrym stanie, do tego drogich marek lub nawet są to antyki, znacznie podniosą cenę lokalu. Raczej niewiele osób to doceni, ponieważ zazwyczaj kupuje się z mocno nadwyrężonym budżetem i drogie meble nie są priorytetem w nowym M. Chyba że mówimy o segmencie lokali drogich i premium – tutaj pozostawienie nawet drogiego wyposażenia może się kalkulować.

Do kalkulacji dorzuć też swój czas oraz ryzyko związane ze sprzedażą mebli. Sprzedanie tego wyposażenia będzie wymagało starań z twojej strony. Do tego może to zająć trochę czasu – bywa, iż na klienta danego elementu wyposażenia czeka się miesiącami. Możesz co prawda skorzystać z komisu meblowego lub skupu mebli, jednak tutaj uzyskasz dużo niższe ceny niż od klienta końcowego. Zadaj więc sobie pytania, czy chcesz się na to decydować oraz czy masz miejsce, żeby gdzieś te rzeczy przechować do momentu sprzedaży?

Dodane w kategoriach Jak sprzedać nieruchomość

Dodaj komentarz