Jak można zarabiać na nieruchomościach?

Nieruchomości pozwalają zarobić nie tylko osobom, które zajmują się nimi zawodowo – dają też szansę dodatkowego wzbogacenia sie. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób można pomnożyć kapitał, inwestując w tym segmencie. Warto się tym zainteresować, ponieważ obecnie przeżywają one złoty okres. Ceny rosną bardzo szybko i niemal nieustannie. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się taki stan rzeczy.

Jeśli chodzi o inwestowanie w nieruchomości możemy je podzielić na krótko- i długoterminowe. Metody te często się ze sobą mieszają, więc podział jest czysto umowny i pozwala zdobyć ogólne rozeznanie w tym, jak można działać na tym rynku.

Krótkoterminowe inwestowanie w nieruchomości

Taki rodzaj inwestycji zakłada skorzystanie na różnicy między ceną zakupu a odsprzedaży. Należy więc, tak jak i w całym handlu, tanio kupić, ale drogo sprzedać. Brzmi prosto, jednak jak to zrobić?

Na rynku mieszkaniowym działa coraz więcej tzw. flipperów, czyli osób, które specjalizują się w bardzo szybkich transakcjach. Kupują okazję, podnoszą jej wartość lub nawet nie (jeśli znaleźli okazję, która była niedoszacowana i nawet bez zmian jest warta więcej), a następnie sprzedają, inkasując zysk. Flipperzy często specjalizują się w określonym typie lokali, np. ktoś może mieć ekipę remontową i kupuje mieszkania do odnowienia, a następnie sprzedaje wyremontowane, ktoś inny zaś dobrze sobie radzi z kwestiami prawnymi, więc wchodzi w lokale z wadami formalnymi.

O ile samo flippowanie jest bardzo szybkim rodzajem transakcji, jak na rynek nieruchomości, o tyle najnowsza jego odmiana jeszcze bardziej zwiększa tempo. Coraz więcej osób handluje cesjami na mieszkania w budowie, czyli kupuje od dewelopera mieszkanie na samym początku realizacji inwestycji i sprzedaje prawo do niego, zanim lokal powstanie.

Długoterminowe inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości są bardzo dobrym sposobem na przechowanie wartości pieniądza. Szczególnie w takich czasach jak obecne, gdy inflacja po prostu pożera nasze oszczędności. Warto więc zainwestować swoje środki czy to w mieszkanie, czy to w magazyn, czy w lokal usługowy, aby kiedyś, gdy będziemy potrzebować gotówki, sprzedać taki obiekt z zyskiem.

Jednak chyba najpopularniejszym sposobem na długoterminowy zarobek na nieruchomościach jest ich wynajmowanie. Można wynajmować każdy typ nieruchomości, chociaż wśród osób nie zajmujących się tym profesjonalnie najpopularniejsze są mieszkania. Taki typ zarobkowania na lokalu łączy się z tym z poprzedniego akapitu. Dzięki czynszowi płaconemu przez najemcę zyskujemy comiesięczny dochód. Pozwala to nawet zarabiać na swojej zdolności kredytowej – jeśli odpowiednio dobierzemy inwestycję, warto kupić nieruchomość na wynajem za pożyczone pieniądze, a następnie spłacać ją z uzyskiwanego z niej dochodu.

Wynajem mieszkań to również złożony temat, z tego względu, iż można wynajmować całe mieszkania, poszczególne pokoje, na długi termin lub na krótki. Najbardziej dochodowy jest wynajem krótkoterminowy, jednak też wymaga największego zaangażowania właściciela, ponieważ lokatorzy zmieniają się co kilka dni, a czasami codziennie. Należy też mieć na uwadze, że rząd coraz mniej przychylnie patrzy na tego typu wynajem, więc rozwiązanie długoterminowe wydaje się jednak bardziej perspektywiczne.

Nowe formy inwestowania w nieruchomości

Koniunktura w nieruchomościach jest tak duża, że pojawiają się inne sposoby zarobkowania na rosnących cenach. Osoby nie dysponujące kwotą wystarczającą na samodzielną inwestycję kupują lokale na spółkę z innymi. Z kolei zakupiony, atrakcyjny grunt, zamiast odsprzedawać dalej, można… zabudować, tym samym podnosząc dochód z całego interesu kilkukrotnie.

Na horyzoncie pojawiają się też REIT-y, czyli regulowane prawem podmioty, które inwestują w nieruchomości, my zaś możemy wykupować w nich udziały. Otworzy to możliwość działania w tej branży osobom nie posiadającym środków wystarczających do nabycia całego lokalu.

Dodane w kategoriach Zarabianie na nieruchomościach

Dodaj komentarz